ALIŞVERİŞ SEPETİ
Sepetinizde 1 ürün var.

Hakkımızda

Helvacı Necmi olarak asırlardır bu tarihi mirası taşımanın gururunu yaşıyoruz. Kurucumuz Mehmet Çavuş gençlik yıllarında Aydın’a giderek helva üretiminin eşsiz formülünü usta ellerden öğrenir. Öğrenmiş olduğu bu zaanatı, memleketi olan Konya ilinin Akşehir ilçesinde hayata geçirmeye karar verir. 1883 yılında Akşehir’e gelerek en doğal ve katkısız ham maddeleri taş değirmende işleyerek tahin ve helva üretimine başlar..

Bulunduğu ilçede üretmiş olduğu lezzetler kısa zamanda sevilir ve sofraların vazgeçilmez bir parçası haline gelir. Yıllar sonra Mehmet Çavuş’un oğlu Şaban AKKUŞ babasının ona bırakmış olduğu bu mirası ikinci kuşan olarak devam ettirmiştir. Yıllar sonra Şaban Usta bu geleneği bozmayarak oğlu Tacettin AKKUŞ’a bu eşsiz lezzetlerin tüm detaylarını devretmiştir. Tacettin AKKUŞ kısa zamanda tüm ilçede nam salmış Helvacı Topal Hacı olarak bilinmeye başlamıştır. Helvacı Topal Taci ileri görüşlü vizyonu ve hareketliliği ilçe halkında iz bırakan bir isim olmuştur.

Helvacı Topal Taci, oğlu Necmi AKKUŞ’u yetiştirerek bu tarihi mirası devam ettirmesini istemiştir. Necmi AKKUŞ atalarının bıraktığı bu mirası 4. kuşak olarak en iyi şekilde devam ettirmiş ve sadece ilçe bilinirliği ile kalmamış birçok ilde Helvacı Necmi ismini duyurmuştur. Birçok sanatçı, bürokrat ve ileri gelen isimler ilçeye her ziyaretlerinde Necmi Usta’nın eşsiz lezzetlerini tatmadan gitmemiştir.

Helvacı Necmi olarak bilinen Necmi AKKUŞ 1883’den gelen bu mirası oğlu Tacettin AKKUŞ’a devretmiştir. 5.kuşak olarak üretimin başına geçen Tacettin AKKUŞ Helvacı Necmi markasını kurumsallaştırarak mirası zirveye çıkartmayı başarmıştır. Doğal üretim politikalarını her zaman ön planda tutarak helva üretiminin sırrını aile içinde kuşaktan kuşağa aktarıp en doğal ve katkısız lezzetleri ile bir asırı devirerek tarihte yerini almayı başarmıştır.

whatsapp