ALIŞVERİŞ SEPETİ
Sepetinizde 1 ürün var.
Kapat
Fiyat Aralığı
ile

5 Ürün Bulundu


Filtrele

HELVA

Helva, Türk mutfağında gün içerisinde en çok tüketilen ürünler arasında yer alır. İnsan sağlığına önemli katkı sağlayan helvanın neleri içerdiği, eşsiz lezzetinin hangi geleneksel yapım aşamalarına dayandığı her zaman merak konusu olmuştur.

Helva, susamın geleneksel yöntemlerle taş değirmenlerde öğütülmesiyle elde edilen tahinden yapılır. Tahine, pancar şekeri ve çöğen suyu ilave edilerek üretitiğimiz. Hiçbir katkı maddesi içermeyen, son derece sağlıklı bir tatlı türüdür.

İçerdiği tahinin besleyici ve vücut direncini artırıcı özelliği vardır. Mide dostu çöğenin yararları da düşünüldüğünde helva oldukça sağlıklı bir gıdadır.

Helvanın kahvaltı sofralarından eksik olmamasının diğer bir nedeni ise benzersiz lezzetidir. Antep fıstıklı helva, diğer helva çeşitleri olan sade ve kakaolu tahin helvası gibi rağbet görmektedir. Yaz helvası ve köpük helvası da helva zengini ülkemizde en çok sevilen tatlılar arasındaki yerini korumaktadır.

Helva Yapımı

Kullandığımız ürünlerin doğallığı ve sağlığınız açısından hiçbir katkı maddesi kullanmıyor olmamız kadar helva yapımında uyguladığımız geleneksel yöntemler de en iyi helva markası olma iddiamızı desteklemektedir.

Yüzde 100 yerli susamı taş değirmenlerde öğüterek elde ettiğimiz tahine, pancar şekeri ve çöğen suyu ilave ederek ürettiğimiz tahini hiçbir katkı maddesi kullanmadan üretiyoruz peki hangi katkı maddelerini kullanmıyoruz:
*Glikoz,
*Fruktoz,
*Emülgatör,
*Tatlandırıcı,
*Gıda Boyası,
*Yumuşatıcı,

Kısacası hiçbir katkı maddesi kullanmadan ürettiğimiz helva yapımı serüveni; susamın öğütülmesiyle başlayıp, 140 dereceye kadar kaynatılan pancar şekerinin ağda haline gelmesinin ardından çırpma kazanına alınarak çırpma işlemine tabi tutulmasıyla devam ediyor. Oldukça faydalı olan ve birçok ülkeye ihraç edilen çöğen otunun suyunu ilave ederek, ağdayı beyazlatıyor ve kıvamına getiriyoruz. Pişen macunla tahini, eski usul yöntemlerle ve hijyenik ortamda, önce kürekle ardından elle helva kıvamına gelene kadar yoğuruyor, sonra kalıplara alıp soğumaya bırakıyoruz. Helvanız, dinlendikten sonra sizlere sunuluyor.

Helva Çeşitleri

Besleyici özelliği yüksek olan enerji deposu helva, Türk mutfağının geleneksel lezzetlerindendir. Özellikle kahvaltı sofralarının vaz geçilmezi olan helva çeşitleri, gün içerisinde sıkça tüketilen ürünler arasında yer almasına karşın abur cubur olarak tarif edilen ürünlerden besleyici özelliği ile ayrılır. Tahin helvaya yalnızca lezzet katmakla kalmaz; içerdiği mineral ve vitaminlerle vücudun direncini artırarak birçok hastalıkla mücadele etmesini kolaylaştırır. Enerji deposu olmasıyla da sporcular ve emziren anneler tarafından yaygın şekilde tercih edilir ve lezzetle tüketilir. Helva çeşitlerini şöyle sıralayalım;

  • Sade Tahin Helvası,
  • Kakaolu Tahin Helvası,
  • Antep Fıstıklı Tahin Helvası,
  • Köpük Helvası,
  • Yaz Helvası şeklinde sıralanmaktadır.

Doğal sade tahin helvası, kakao ilavesiyle kakaolu ve Antep fıstık ilavesiyle de Antep fıstıklı tahin helvası şeklinde üretilirken, yine aynı geleneksel işlemlerden geçmekte ve hiçbir katkı maddesi kullanılmamaktadır.

Helva Fiyatları

Perakende helva fiyatları, markalara göre farklılık göstermektedir. Elbette tüketiciler tercihlerini yaparken, fiyat kadar ürünün katkısız doğal olmasını ve lezzetini de göz ardı etmemelidir. Sade ve kakaolu tahin helvasının kilogram fiyatı 115 lira, Antep fıstıklı tahin helvasıda 140 lira olarak satışa sunulmaktadır. Diğer taraftan; köpük helvası 85 TL, cevizli yaz helvası ise 95 tl fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Sizlerde uygun fiyatlarla sitemizden helva satın alabilirsiniz.

whatsapp